Jak vybrat kompasy a buzoly?

Buzoly, kompasy patří mezi základní pomůcky, které byste měli mít vždy s sebou, vydáte-li se na výlet přírodou. I když moderní technologie nás doprovází na každém kroku a pomůžou nám v nesnázích, jeho negativem je baterka, signál, závada. Tento alternativní způsob navigace je jednak technologicky vyspělý a chemický odolný proti nepřízni počasí. Jaký je rozdíl mezi kompasem, buzolou, podle kterých parametrů se vybírají, se dozvíte v tomto průvodci.
 
 

Buzola

Buzola vypadá obdobně jako klasický kompas, ale je doplněn úhloměrem, někdy lupou, pravítkem. K přesnému určení světových stran, nebo měření azimutu (směrový úhel), potřebujete mapu.  Ve většině případů jsou buzoly vyrobeny z transparentních materiálů, jako je tvrdý plast, nebo sklo.
 
 

Kompas

Kompas je navigační zařízení, které nám určí světovou stranu. Pracuje na principu magnetické síly, funguje za každého počasí, ale jeho nevýhodou je to, je-li v blízkosti jakékoliv kovové zařízení, špatně vám určí světovou stranu. 
 
 

Nejdůležitější parametry pro výběr kompasu

Mezi nejdůležitější parametry patří bezesporu: robustnost, trvanlivost, jednoduchost, přesnost, široké provozní podmínky, univerzálnost. Jste li laikem ve výběru kompasů, zde vám pomůžou tři základní vlastnosti.
 

Robustnost

Tím, že kompas používáme za různých klimatických podmínek, očekávám od kompasu to, že i když nám spadne z výšky kolem 2 metrů, nerozbije se, odolá případnému pádu do vody, nebo odolá silnému slunečnímu záření. Robustnost není jen samotný materiál, z čeho je kompas vyroben, ale taktéž kapalina, která je uvnitř kompasu. Ta snižuje namáhání čepu způsobené zrychleným pohybem nebo vibracemi.
 

Odolnost

Původní kompasy se vyráběly především ze skla. Často se ale stávalo, že vlivem manipulací sklo prasklo, do vnitřku se dostala kapalina, a kompas ztratil význam. V dnešní době se kompasy vyrábějí z plastu. Doporučuji ale tvrzený plast jako je polykarbonát, PVC, PA. Nejlepší technické a chemické parametry má polykarbonát. Na druhou stranu je poměrně drahý.
 

Široké provozní podmínky

Pořízení si univerzálního kompasu má nespočet výhod. Jednak v tom, že jej můžete použít na vodě, tak ve volné přírodě. V některých případech se dá přilepit jak na kovové materiály, ale i plast. Další výhodou jsou různé velikosti kompasů. Ty nejmenší můžete vložit do kapsy. Záleží tedy na vás, co od kompasu očekáváte a hlavně, na co ho chcete použít. Ceny se pohybují od 200 Kč ale i několik tisíce korun.
 
 

Nejdůležitější parametry pro výběr buzoly

S buzolou jsme se setkali snad všichni. Jednak ve škole, tak na dětských, pionýrských táborech. Jednoduchý plastový přístroj s mapou nás dovedl do cíle. Mezi jeho základní prvky patří pravítko, měřítko po stranách, šňůrka, lupa, kompas. I zde jsou důležité parametry pro zakoupení buzoly: odolnost, univerzálnost.
 
 

Odolnost

Buzola je navržena tak, aby odolávala těm nejextrémnějším podmínkám. Materiálem jsou odolné, tvrzené plasty a kompas má ergonomický tvar. Rozhodně se tedy dívejte na to, z čeho je buzola vyrobena. I když levné plasty sice vypadají designově krásně, svůj účel ale nesplní na výbornou.
 
 

Univerzálnost

Buzola by rozhodně měla mít fluoreskující značky světových stran. Díky tomu je buzola viditelná za šera, v noci.  Dále se doporučuje široké zrcátko, větší mapové měřítko, průzor pro přesné určení směru, ale taktéž praktickou šňůrku, kterou si buzolu můžete zavěsit na krk. Pro větší přesnost je kompas naplněn kapalinou. Nevýhodou je velikost. Oproti kompasu, který můžete zastrčit i do kapsy, buzolu jen tak do kapsy nedáte.
 
 
Průvodce dodal internetový obchod Army-Store.net.